نماد سایت تجربه حرفه ای سئو و بهینه سازی سایت با دیجیتال باش

گزارش Speed در سرچ کنسول جدید گوگل

گزارش Speed در گوگل وبمستر

همان‌طور که می‌دانید سرعت بارگذاری صفحات یکی از مهم‌ترین ویژگی‌های یک سایت به شمار می‌رود. سایتی که در کم‌ترین زمان ممکن بارگذاری و اطلاعات را در اختیار کاربر قرار دهد، ترافیک بیشتری خواهد داشت.

این امر برای وبمسترها از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است. در همین راستا سرچ کنسول گزارش‌هایی را در خصوص سرچ صفحات در اختیار وبمستر‌ها قرار می‌دهد. آنها نیز با استفاده از این گزارش‌ها می‌توانند رابط کاربری را بهبود بخشند.

چرا که گزارش Speed سرعت واقعی بارگذاری صفحات برای کاربر را نشان می‌دهد. در ادامه به شرح این گزارش می پردازیم و اطلاعات ضروری در این راستا را در اختیار شما قرار می‌دهیم.

 چرا گزارش Speed در سرچ کنسول تا این اندازه مهم است؟

اهمیت سرعت سایت بر هیچ وبمستری پوشیده نیست؛ در واقع سرعت پایین سایت عامل اصلی افزایش نرخ پرش کاربران است. در واقع آمار نرخ پرش نشان می‌دهد که:

· اگر بارگذاری یک صفحه بین ۱ تا ۳ ثانیه به طول بیانجامد، نرخ پرش تا ۳۲ درصد افزایش می‌یابد.
حتما بخون پیدا کردن لینک های شکسته یک سایت با ابزار brokenlinkcheck

· اگر زمان بارگذاری صفحه ۱ تا ۶ ثانیه به طول بیانجامد، نرخ پرش ۱۰۶ درصد افزایش می‌یابد!

علاوه بر موارد فوق گوگل رتبه صفحاتی که از سرعت بارگذاری پایینی برخوردار هستند را نیز پایین می‌آورد. به عنوان یک وبمستر احتمالاً تمام این موارد را به خوبی می دانید؛ اما لازم است محتوای گزارش Speed را نیز درک کنید.

 درک و پی بردن به معنی گزارش Speed

گزارش‌های speed دو معیار را برای نمایش سرعت سایت به کار می‌برند؛ نخست معیارهای FCP و بعد معیار FID. این گزارش از بخش‌های متفاوتی تشکیل شده‌است:

  1. در بخش ابتدایی صفحه گزارش با استفاده از عبارت‌هایی نظیر کند (Slow)، متوسط (Moderate) و سریع (Fast) سرعت بارگذاری صفحه نمایش داده شده‌است.
    درک و پی بردن به معنی گزارش Speed
  2. روی گزینه Open Report کلیک کنید تا خلاصه‌ای از نحوه عملکرد سایت در پلتفرم‌هایی نظیر گوشی تلفن همراه و رایانه را مشاهده کنید.
  3. با کلیک روی هر یک از ردیف‌های جدول می‌توانید Detail مربوط به سرعت صفحات را مطالعه کنید. در این بخش مشکلاتی که روی سرعت سایت تاثیر می‌گذارند نیز به نمایش در خواهد آمد.
  4. در قسمت Example با کلیک روی یک URL مشکلات و اطلاعات مختص به آن را مشاهده می‌کنید.
    گزارش Speed گوگل وبمستر جدید

با دو معیار اصلی در گزارش Speed آشنا شوید؛

با دو معیار اصلی در گزارش Speed آشنا شوید؛

همانطور که پیش‌تر نیز گفته شد، دو معیار در تنظیم گزارش سرعت سایت مورد استفاده قرار می‌گیرد که در ادامه به شرح این دو معیار می‌پردازیم:
حتما بخون گزارش Breadcrumbs در سرچ کنسول جدید گوگل

 معیار FCP

معیار FCP مخفف عبارت First contentful paint است. این عبارت به بازه زمانی اشاره دارد که کاربر آدرس یک URL را باز کرده و مرورگر در حال رندر کردن نخستین المان‌ها و اجزای صفحه است. کاربر با مشاهده این حالت متوجه می‌شود که صفحه در حال بارگذاری است. اما این مفهوم معیار دیگری نیز را در خود جای داده‌است:

· Agg FCP (Aggregated FID) این عبارت در گزارش Speed نشان‌دهنده زمانی است که ۷۵ درصد بازدید‌های یک URL برای رسیدن به FCP صرف می‌کنند.

 معیار FID

این عبارت نیز مخفف first input delay است. FID نشان‌دهنده مدت زمانی است که کاربر برای نخستین بار روی یکی از لینک‌ها یا اجزای سایت کلیک می‌کند و منتظر واکنش مرورگر باقی می‌ماند. اهمیت این سرعت در صفحاتی که نیاز به تعامل با کاربر دارد بیشتر مطرح می‌شود. این معیار نیز شامل یک مجموعه می‌شود:

· Agg FOR (Aggregated FID) در گذر نشان می‌دهند که پایین‌ترین و متداول‌ترین سرعت FID برای ۹۵ درصد بازدید‌کنندگان در پایین‌ترین سطح قرار دارد.

این معیارها به وبمسترها نشان می‌دهند که کاربران درحال تجربه چه شرایطی هستند.
در آخر

تمام تلاش وبمسترها در راستای افزایش رضایت و تجربه کاربران است. به همین دلیل پایین بودن سرعت بارگذاری سایت می‌تواند تمامی زحمات آنها را هدر دهد؛ چرا که امروزه کاربران زمان زیادی را برای بارگذاری صفحات مورد نظر خود در نظر نمی‌گیرند.
حتما بخون ۱۶ راهکار سئو که برای انجام پروژه هام ازشون استفاده میکنم (آپدیت ۲۰۲۰)

سرچ کنسول نیز با آگاهی از اهمیت این موضوع گزارش‌هایی را در اختیار وبمسترها قرار می‌دهد. این گزارش‌ها مشکلات موجود در سایت را به وبمستر معرفی می‌کند. به این ترتیب احتمال بهبود سایت و جلب رضایت کاربران فراهم می‌شود.

وبمستر با استفاده از گزارش‌های speed تجربه کاربر را از نزدیک لمس می‌کند و تمام تلاش خود را در راستای بهبود این تجربه به کار می‌گیرد.

 

 

 

خروج از نسخه موبایل