نماد سایت تجربه حرفه ای سئو و بهینه سازی سایت با دیجیتال باش

LSI چیست؟ با جدیدترین جادوی گوگل اشنا شوید و ۴برابر بازدید بیشتر داشته باشید.

۷ نکته ای که نیاز داری از کلمات کلیدی LSI بدانی!

کلمات کلیدی LSI چه هستند؟

جادوی مخفی ایندکس! یعنی کلمات کلیدی ای که با کلمه کلیدی اصلی مقاله و یا صفحه، مرتبط هستند. نه کلمات کلیدی مترادف !!! بلکه منظور کلمات کلیدی ای هست که عموما با هم در متن میان چون یه مفهوم رو میرسونن. مثلا اپل و ایفون

برای اینکه کلمات LSI رو درک کنید بذارید یه مثال بزنم.

فرض کنیم مقاله یا صفحه شما در مورد شیر هست!

محتوا صفحه میتونه در مورد :

این یکی شیر است اندر بادیه / وآن دگر شیر است اندر بادیه

این یکی شیر است کآدم میخورد / آن دگر شیر است کآدم میخورد!

حالا سوال اینکه گوگل چجوری میفهمه که ما در مورد کدوم ” شیر ” داریم صحبت میکنیم؟ با بررسی کلمات کلیدی LSI  که ما در متن استفاده کردیم. برای مثال:

پس متوجه این نکته شدید که کلمات کلیدی LSI که من بهشون میگم جادوی مخفی ایندکس، از کلمات مترادف استفاده نمیکنه! از کلمات مرتبط استفاده میکند.

دلایل گوگل برای استفاده از LSI ها!

یه زمانی چگالی کلمات کلیدی خیلی برای افزایش رتبه یک صفحه در گوگل، مهم بود! خود من در پروژه های سئو، از چگالی کلمات کلیدی استفاده میکردم (البته زیاده روی نمیکردم!) و اتفاقا رتبه خوبی هم میگرفتن پروژه ها.

چند وقت پیش (۸ ماه پیش) روی یکی از پروژه هام که وبلاگ خیلی خوبی داشت، خواستم توی چندتا از محتواهایی که داشت از این تکنیک بازهم استفاده کنم! اما در کمال ناباوری بعد از چندوقت افت رتبه عجیبی داشتن و به صفحه سوم رسیدن از لینک ۷ در صفحه اول!!!

چگالی کلمات کلیدی دیگه تکنیک افزایش رتبه نیست و بهتره فراموشش کنید ! یا ازش استفاده کنید تا یه تجربه تلخ داشته باشید.

زمانی چگالی کلمات کلیدی تبدیل به یک تکنیک وحشتناک میشد! وارد یک صفحه میشیم و یک محتوای مضخرف میبنیم که هیچی متوجه نمیشیم!

گوگل هم که تمرکزش روی ایجاد تجربه لدت بخش برای کاربران و جستجوکننده هاش هست، پس کلمات کلیدی LSI رو جایگزین چگالی کلمات کلیدی کرد.

از طرفی کلمات کلیدی LSI یا جادوی مخفی ایندکس! کمک میکنه گوگل عبارتی که جستجو کردید رو درک کنه و بدونه چه چیزی رو براتون نشون بده و از rich snippet ها بهتر استفاده کنه.

 

مرغ مگس خوار و کلمات کلیدی LSI :

در اگوست ۲۰۱۳ گوگل الگوریتمی رو معرفی کرد به نام مرغ مگس خوار! بعضیا هم گفتن الگوریتم معنایی گوگل.

مرغ مگس خوار فقط تمرکزش روی جستجو هست و روی عبارتی که جستجو میکنید نه روی کلمات پس مرغ مگس خوار سعی میکنه بفهمه که شما چه عبارتی رو دارید جستجو میکنید و بتونه اونو درک کنه تا نتایج بهتری گوگل بهتون بده.

مثلا اگه جستجو کنید :

حالا سوال اینکه چجوری میتونم با کلمات کلیدی LSI رتبه سایتم رو افزایش بدم؟

کلمات کلیدی LSI چجوری روی رتبه سایت و صفحه، تاثیر میگذارن؟

۳ روش هست که کلمات کلیدی LSI سئو شمارو بهبود بدن:

 

کجا کلمات کلیدی LSI پیدا میشن؟ کجا هستن؟

آموزش یافتن بهترین کلمات کلیدی:

از گوگل استفاده کنید!

خود جستجوی گوگل، اون پایین توی بخش suggest بهتون میگه که چه کلماتی همراه این کلمه بودن در محتوا و جستجو شدن.

من قیمت صفحه کلید لاجیتک رو جستجو کردم، حالا برای من آورده کیبود های لاجیتک، موس و کیبورد بی سیم لاجیتک و… میبینید؟ مثلا صفحه کلید و کیبورد اینجا مترادف هستن اما موس که مترادفی نداره توی جستجوی من!! ولی کلمه ای هست که مرتبط هست با صفحه کلید و عموما باهم میان.

از این کلماتی که گوگل توی بخش related to یا بهتره بگم Suggest بهتون پیشنهاد میده حتما در متن تون استفاده کنید تا رتبه بالاتری بگیرید.

یا مثلا خرید دستگاه قهوه ساز رو جستجو کن!

اینجا LSI ها چین؟ اون کلماتی که خود گوگل اومده پر رنگ شون کرده! اونا LSI هستن. اینجا اسپرسو، کاپوچینو،دلونگی،خانگی، انواع، فلر و… بسته به محتوایی که تولید میکنیم ببینیم کدوم رو میشه استفاده کرد تا توی این کلمات هم رتبه بالاتری بگیری.

سایت LSIGRAPH.com

این سایت هم برای پیدا کردن کلمات کلیدی LSI عالیه، کلمه تونو بنویسید بهتون پیشنهاد میده.

حالا چجوری از کلمات کلیدی LSI استفاده کنیم؟ کجاها استفاده کنیم؟

نحوه قرار دادن کلمات کلیدی در سایت یا مقاله به این صورت است که :

در طول مقاله از این کلمات استفاده کنید، تا جایی که طبیعی بنظر میرسه استفاده کنید.

من سعی میکنم اینجوری در محتوا هایم از کلمات کلیدی LSI  استفاده کنم و نحوه نوشتن کلمات کلیدی در سایت یا مقاله هایم به این شکل است که:

  1. من اول متن را مینویسم
  2. سپس عنوان را انتخاب میکنم 
  3. بعد از اون به دنبال کلمات کلیدی اصلی و LSI میگردم
  4. بعد از اینکه لیست کلمات کلیدی ام مشخص شد برای محتوا، محتوا رو دوباره نگاه میکنم و درجاهایی که میشه از کلمات LSI استفاده کرد، استفاده میکنم.

این روش برای من جواب داده، و نکته مهم اینکه طبیعی بنظر میرسه و اینکه خیلی عالی نوشته میشه و برای کاربر هم جذابیت رو داره.

اگه کلمات کلیدی LSI شما، مترادف هستند (مترادف یعنی کلمات کلیدی ای که یه معنای مشترک دارن) باید اونها رو در متن جایگزین کنید با کلمه کلیدی اصلی (در متن، و نه در عنوان صفحه و عنوان ها در محتوا) و دقت کنید که حداقل ۲ بار کلمه کلیدی اصلی در متن تون هم تکرار شده باشه.

راستی نگران نباشید بابت چگالی کلمات کلیدی!!! همونطور که در بالا گفتیم، ارتباط معنایی کلمات در صفحه جایگزین چگالی کلمات کلیدی شده است! پس با خیال راحت جایگزین کنید.

حالا اینجاها، اصلی ترین جایی هستند که کلمات کلیدی LSI باید باشن:

مواظب باشید! زیاده روی نکنید

اصلا نباید مدام کلمات کلیدی LSI رو در صفحه تکرار کنید!!! تنها کاری که باید بکنید این هست که متنی خوانا بنویسید که به کاربرتون کمک کنه و توی این متن از LSI ها هم کمک بگیرید.

 

در پایان… (خلاصه)

این مقاله براتون مفید بوده اگه به این سوال همین الان پاسخ بدید :

کلمات کلیدی LSI چی هستن و چجوری میشه ازشون استفاده کرد برای افزایش رتبه؟

باز دوباره یه سری افراد میان از این تکنیک استفاده میکنن برای سئو کلاه سیاه!

خروج از نسخه موبایل